Prokrastinace, moderní pojem s latinským původem, znamená chorobné odkládání úkolů na pozdější dobu. V podstatě tedy popisuje odvěké lidské chování, které všichni důvěrně známe. Když odhlédneme od té skutečně chronické formy, která může být příznakem vážné psychické poruchy, jde o něco, s čím se běžně potýkáme. A než se v nedávné době objevil pojem prokrastinace, tak jsme si jen mysleli, že se nám prostě občas do něčeho nechce nebo že děláme věci na poslední chvíli. Prokrastinace může mít svůj původ v nerozhodnosti. Jisté ale je, že odkládáním sami sebe brzdíme v efektivitě, zdržujeme se a sami sebe dostáváme do stresu a potýkáme se s pocitem viny.
Pojem prokrastinace se zmiňuje převážně ve vztahu k práci a povinnostem. Otázka ovšem zní, neprokrastinujeme také mimo práci? Neodkládáme náhodou ve značné míře především osobní aktivity a cíle? Rodina, společný život, odpočinek. Kolikrát už jste odložili slíbený rodinný výlet? Kolikrát už jste si slibovali začít cvičit a zlepšit svou kondici? Kolikrát už jste si slibovali, že budete trávit víc času čtením knížek než sledováním internetu? Kolikrát už jste si řekli ”až„ a vlastně se k tomu nikdy nedostali? Jenže tímhle postupem život skončí na ”kdybych„.
Proto my v redakci Bublinek říkáme – neodkládejme život! Už dost. Žijme život naplno, žijme ho teď! Jindy už nemusíme mít příležitost.
Přinášíme několik vlastních tipů na běžné i nevšednější zážitky. Občas totiž stojí za to zkusit něco, co jste nikdy nezkusili, udělat něco, o čem říkáte, že neděláte nebo si myslíte, že byste neudělali. Zábava tkví hlavně v tom, s kým si tu prima přítomnost užijete…
Vezměte děti do cirkusu.
Vytvořte graffiti.
Je libo trochu adrenalinu? Potápějte se se žraloky.
Vraťte se do míst, která nelze zapomenout.