Architektura by měla být výpovědí doby, odrážet život přítomnosti, a přitom mít odvahu posunovat hranice, otevírat nové cesty od využití materiálů po způsob užívání. Každá stavba je malým dobrodružstvím, hledáním a nacházením. Každá je výzvou pro své tvůrce, a obzvlášť ta, jejímž výsledkem má být domov pro rodinu, místo pro skutečný život. Rodinný dům v Chlomku u Petrova je názornou ukázkou vzájemného porozumění autorů a investora, dokumentem společné odvahy i respektu.
Dům zasazený do mírně svažitého terénu se vypíná do krásné krajiny s výhledy do kopců. Působí až ohromujícím dojmem, přitom přirozeně souzní se svým okolím. Připomíná loď plující zeleným mořem, přesně podle vize autorů z Ateliéru Kunc. Na koncepci i propracovaných detailech je poznat, že na stavbu domu byl k dispozici potřebný čas a prostor. „Měli jsme výhodu, že jsme s realizací projektu a stavby nebyli v časové tísni. Bydleli jsme v rodinném domku nedaleko nové parcely, a tak jsme k novému projektu přistupovali jako k realizaci snu,“ říká spokojený majitel domu. Autoři stavby Michal Kunc a Michal Matějíček do projektu domu rovněž vkládali velká očekávání: „Naše domy jsou jako naše děti, pipláme se s nimi, těšíme se na ně a zoufáme si, když to vypadá, že nebudou stát. Tenhle nebyl výjimka.”
Okolní příroda a místo samotné bylo pro projekt určující. Rodina chtěla zůstat v lokalitě, která jim umožňuje život v těsném kontaktu s přírodou a být přitom na dosah Prahy. Když se objevila nabídka prodeje staré rekreační chaty na nedalekém pozemku, dlouho neváhali. Místo budoucí stavby je klíčové i podle architektů Kunce a Matějíčka: „Musíte mít krásné místo, protože krásný dům na blbém místě vypadá divně a platí to i obráceně. Tady se to povedlo, sluneční stráně Petrova se přímo nabízely k vizi proskleného domu plujícího za sluncem.”
Při plánování domu se jeho budoucí majitelé inspirovali v zahraničí, především ale čerpali z vlastních zkušeností z předchozího bydlení. Měli řadu jasných požadavků na uzpůsobení vnitřního prostoru a jeho nejrůznější funkční detaily. V zadání architektům ale, kromě základní definice stylu a materiálů, stál požadavek nejpodstatnější: „Chtěli jsme získat hodně prosklený a vzdušný prostor, kde obytná část plynule přechází do exteriéru a zahrady, takový dům bez hranic. Další už byla konkrétní přání jako výhled do krajiny z hlavní ložnice a koupelny, grilovací altán na zahradě a samozřejmě bazén.“
Vybrat architekta, který dá podobu představám rodiny a vytvoří atmosféru domova, není jednoduché. V tomto případě rozhodla zkušenost. S architektem Michalem Kuncem se investor setkal při realizaci kancelářského interiéru, kde ho zaujal svým uvažováním. Dojem udělaly také předchozí návrhy a realizace Ateliéru Kunc. „Vize ateliéru, že dům má připomínat místo, kde člověk tráví dobrou dovolenou, vystihovala naši představu o novém bydlení,“ chválí si manželé, pro které bylo důležité najít architekta, s kterým můžou diskutovat kompletní projekt včetně interiérů, venkovních úprav i zahrady. S pány architekty k sobě nemuseli hledat cestu. Vyznávají stejný styl bydlení a spolupráce jim dobře fungovala. „Naši představu dokázali rychle promítnout do prvních skic, které odpovídaly našim představám, a už od této fáze bylo jasné, že si budeme rozumět.“ Soulad to byl ale vzájemný. Z pohledu architektů bylo štěstím, že narazili na osvíceného investora: „Investor byl a je velmi osvícený a citlivý, dal nám volnost v práci a ještě to celé doplnil. Bez takového investora nic dobrého nepostavíte, ta energie je pak v domě znát.“
Stavba domu bývá pro budoucí majitele v mnoha směrech vyčerpávající. V tomto případě to ale pro investora byla již třetí realizace domu, proto už věděl, do čeho jde: „Každému mohu vřele doporučit pracovat při realizaci výstavby s vlastním stavebním dozorem, který dokáže ohlídat kvalitu provedené práce, zajistí koordinaci jednotlivých dodavatelů a vyřeší drobné technické detaily v průběhu výstavby, na které se při plánování nemyslelo.“
Ovšem na některé zážitky nestačí ani zkušenosti, ani stavební dozor: „Sousedka se nedokázala smířit se skutečností, že bude mít nyní trvale sousedy, a komplikovala realizaci projektu v každé etapě námitkami a stížnostmi na stavebním úřadě. Nakonec se podařilo vše dle plánů dokončit, ale bohužel nám způsobila značné časové prodlení.“ K těmto nepříjemným zážitkům říká architekt Kunc: „Po mnoha bouřích, které realizace takto atypického domu přinesla, se nyní můžeme všichni těšit z krásy čisté architektury, sladěné v jeden celek se zahradou, s místem.”
Když domem procházíte směrem k prosklené stěně do zahrady, uvolňujete se. Prostor, světlo a absolutní propojení s okolní přírodou vás nechá zhluboka se nadechnout a čerpat energii. Všudypřítomná bílá barva násobí vzdušnost interiéru a dává prostor vyniknout i vnitřním náladám měnícím se v odrazu postupu fází dne a ročního období. Oblíbená barevná kombinace architektů Kunce a Matějíčka je patrná napříč celým interiérem. Bílou doplňuje černá a béžová, které se kombinují v různých texturách a materiálech, jako jsou světlá a tmavší dřeva a kameny. Ale také zeleň. Zatímco Michal Matějíček si při realizaci interiéru nejvíce užil kuchyň s futuristickým objektem v jejím středu, Michala Kunce velmi bavilo zelené srdce domu v podobě vnitřního atria s živou stěnou ze zeleně.
Stejně jako dům je i zahrada koncipovaná coby místo pro odpočinek. Od domu se do zahrady rozbíhá terasa, jejímž středobodem je kromě vysněného venkovního altánu na grilování také termální bazén Swim Spa XL. Ten manžele lákal především možností užívání po celý rok bez střešní nadstavby. „Kolem swim spa jsme kroužili již delší dobu. Nevyhovovala nám ale konstrukce mechanického termokrytu, který po otevření rušil vizuální dojem krásné swim spa. Tak jsme netrpělivě vyčkávali zahájení prodeje automatického termokrytu, na který jsme se v jeho vývojové fázi jeli podívat do továrny v Dolní Dobrouči. Nyní bazén skutečně aktivně užíváme po celý rok, zejména děti jsou nadšené z možnosti koupání za každého počasí,“ vysvětlují svou cestu za koupáním.
S novým domem je rodina přímo sžitá. Jejich představy se zhmotnily jak v domě, tak v celém venkovním uspořádání. „Trávíme teď více času venku na terasách, ve venkovní kuchyni, kterou využíváme celoročně, a samozřejmě v bazénu,“ pochvalují si vše, čím nový domov obohatil jejich životní styl.
Architekti Kunc s Matějíčkem dům nedávno znovu navštívili při focení a oba říkají, že se jim odtud nechtělo domů: „To místo má tak příjemnou atmosféru, je tam pohoda, klid. Je to jak domem, který vás neomezuje, tak energií a životním postojem lidí, kteří v něm bydlí. Říkali jsme si, že takhle budeme jednou také bydlet…”