Blog

DŮM JAKO Z LEGA

Vzpomínáte, jak jste si jako malí stavěli domečky z kostek? Jak jste něco budovali a už během stavby vás napadalo, co by šlo udělat jinak nebo kam by bylo dobré něco přistavět? Chvilky plné tvůrčí volnosti, a hlavně nedefinitivnosti díla nechaly představivost ubíhat do daleka a vnitřnímu já umožnily uvěřit, že jednou si takto vybudujete i skutečné bydlení. A ono to jde, jen si představte poněkud větší kostičky, vlastně kontejnery.

Jmenuji se příznačně Freedomky a věrny svému jménu dávají svým majitelům kromě potřebného komfortu a zázemí pro bydlení nezvyklou volnost a svobodu. Ta se neprojevuje jen při stavbě, ale tkví především v možnostech budoucího rozvoje domova s ohledem na měnící se potřeby rodiny a domácnosti. Ačkoliv to jsou přesně důvody, proč se naši hostitele pro tento typ stavby rozhodli, cesta k Freedomku nebyla přímočará.

Mladá rodina se třemi malými dcerami a tatínkem, trávícím převážnou část roku na cestách po celém světě, už stihla svůj domov třikrát rozšířit. Oba manželé si jako malí rádi hráli s legem, ke kterému je nyní vracejí jejich děti. A co víc, s „kostičkami“ v nadživotní velikosti si „hrají“ i na svém pozemku.

Proč tedy Freedomky?
Zvažovali jsme i jiné typy staveb, ale brzy jsem pochopil, že se nechci a nemůžu stát stavařem, který hlídá jednotlivé dodavatele. Chci v životě dělat to, co mě baví, a smysluplně investovat čas do své práce a rodiny. V průběhu přemyšlení o budoucím domě jsme došli k závěru, že chceme hezký prostor pro život, že nepotřebujeme velký dům s mnoha metry a místnostmi. Rozhodli jsme se jít cestou minimalismu – jak bydlením, tak počtem věcí, které k životu potřebujeme.

Lukáš Pelech a jeho dům od Freedomky.

Co rozhodlo při výběru pozemku?
Pozemek jsme vybírali dlouho. Věříme, že vlastnosti pozemku jsou stejně důležité jako vlastnosti domu. Zároveň jsme byli limitováni regulativy územních plánů jednotlivých obcí, které často neumožňují postavit dům s plochou střechou. Nakonec jsme našli pozemek 15 minut od Prahy s příjemným výhledem a s dobrou dostupností na letiště i D1, což je pro moji práci důležité.

Jak se váš dům vyvíjel?
Bydlíme tu přes 6 let a za tu dobu jsme realizovali 4 stavební etapy. Nejprve jsme postavili dva Freedomky, spodní kontejner jako sklad a parkovací stání. Poté následovalo rozšíření terasy, připojení modrého kontejneru sloužícího jako zádveří a instalace stříbrného kontejneru, kde se nachází kancelář, sklad a venkovní jídelna. Třetí fází bylo připojení třetího Freedomku, kterým jsme rozšířili obytný prostor. Ve spolupráci s firmou Jánošík jsme pro něj vybrali bezrámová okna, abychom propojili dům ještě více se zahradou a terasou. Zatím poslední fázi bylo doplnění terasy o Swim Spa XL. Do budoucna plánujeme s panem Dyntarem instalovat malou saunu, což bude poslední výraznější změna v našem bydlení.

Bazén od USSPA krásně zapadl na terasu domu Lukáše Pelecha.

Spolupracovali jste s architektem, nebo je vše dané výrobcem?
Freedomky navrhl Marek Štěpán a jeho studio zpracovává i návrhy konkrétních domků jednotlivých klientů. Společně s nimi jsme navrhovali interiér a umístěni Freedomků na pozemku. Kovové kontejnery, terasy a swim spa jsme řešili sami.

Čím se řídíte při zařizování domu?
Mé heslo je „design je v antidesignu“. Nedávno někde psal Maxim Velčovský, že jakmile je u něčeho napsáno, že je to designové, tak rychle od toho pryč :). Pro náš dům jsme vybrali vizuálně jednoduchý nábytek. Kupujeme věci, které buď nezbytně potřebujeme, nebo ty, které nám dělají radost – například kachle z metra nebo svítidlo z Lasvitu. Domů se snažíme nenosit zbytečnosti. Věcný minimalismus nás intenzivně oslovil během cestování po Holandsku a Belgii. Bydleli jsme tam v několika domácnostech, kde měli jednoduché, kvalitní věci a měli jich přesně tolik, kolik nezbytně potřebovali. Věříme, že člověk je svobodnější, pokud se neobklopuje věcmi, které ho netěší nebo dokonce obtěžuji.

Na volbě vybavení je patrné, že Lukáš Pelech má blízko k současnému designu. Jako žádaný fotograf pracuje na zakázkách pro přední české značky, jako je Lasvit, TON, mmcité či USSPA. Fotí produkty a také jejich prestižní realizace od New Yorku po Singapur.

Minimalistické prostory domu Lukáše Pelecah, která má na své terasa bazén od USSPA

Jak moc je pro vás důležitý obytný exteriér domu?
Na terase trávíme minimálně 6 měsíců v roce, a tak jsme si z ni udělali druhy obyvák, i proto zde máme venkovní sedačku od Todusu. Na terase je hodně dřeva, které vytváří vizuální kontrast k bílošedému interiéru. Swimka dodala našemu venkovnímu životu další rozměr, pro děti je zdrojem bujaré zábavy a dospělým přináší možnost sportovat i odpočívat.

A jak podstatné jsou výhledy?
I v zimě chodíme několikrát denně přes terasu do kanceláře, dolu do skladu. Venku jsme často, a proto vnímáme zahradu a výhled z ní jako klíčový. Od obou jídelních stolů a z obou sedaček je vidět do krajiny, je vidět horizont a pasoucí se stádo koní. Věnoval jsem propočtům hodně času a energie, aby to tak vyšlo.

Co si doma nejvíce užívají holčičky a co nejvíc na vlastním domě baví rodiče?
Teď si nejvíce užívají swimku :). Přístavbou třetího Freedomku jim vznikla nová herna s malou dětskou terasou. Máme skvělé sousedy se stejně starými třemi dětmi, takže tu mají velkou partu. Nás na domě baví, že je opravdu podle našich představ a potřeb. Dobře se nám zde pracuje i odpočívá. Máme rádi náš výhled. Dům funguje jako intimní zóna pro naši rodinu, a zároveň velice dobře jako prostor pro setkávání s přáteli a rodinou.

Co pro vás znamená domov?
Rodina a kamarádi. Já jsem vždy měl trochu pocit, že bych chtěl jít někam do světa, ale zda se, že jsme už zapustili kořeny.

Zpět na seznam

Vířivka k vašemu domu

+420 734 395 996 oddělení obchodu

Katalogy

Vybrat tu pravou vířivku nebo swim spa není jen tak. Objednejte si proto naše katalogy, ve kterých najdete veškeré informace o vašem novém společníkovi na celý život.

Objednat katalog