Jak na stres
Žijeme v překotném, globalizujícím se světě, v době přesycené informacemi, které na nás všude chrlí media, sociální sítě i kamarádi a známí 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Většina z nás si nemůže najít čas na vstřebání informací, natož na jejich zpracování nebo dokonce zužitkování. Pracovní napětí a ekonomická a politická nejistota nám radosti nepřidává. Není proto divu, že se neustále cítíme „vystresovaní”, špatně spíme, chybí nám systém hodnot, které nám vštěpovali naši rodiče. Hodnoty, kterým věříme a které nám dávají pocit pevného ukotvení v tomto stále se měnícím světě. Mnozí z nás vytěsnili víru a spiritualitu ze svého života (tím nemyslím náboženství) jako přežitek doby minulé a zbytečný luxus, zapomínáme na vlastní historii.
Skupina těchto tak zvaných „nones“ (ničemu nevěřících) narůstá v Evropě i severní Americe. Někteří se považují za úplné ateisty, jiní jsou spíše agnostici, v každém případě je z odborné literatury známo, že dnes představují téměř 30 % populace většinou z mladší generace. Není proto bez zajímavosti, téměř paradoxní, že právě „nones“, většinou oblečeni do značkového oblečení, tvoří největší skupinu vyznavačů áyurvédy a různých exotických náboženství.
Více než 3 000 let starý systém áyurvédské medicíny je kombinací buddhistického náboženství, historie a vědy, založené na historickém pozorování člověka a přírody. Hluboce zakořeněná v buddhismu a indické mytologii představuje áyurvéda prastarý, své době odpovídající systém, který byl využíván nejen k léčbě nejrůznějších onemocnění, ale také k řízení společnosti. Základní teorie áyurvédy spočívá v tom, že respektuje pět přírodních živlů – prostor, vzduch, oheň, vodu a zem. Tyto jsou svým způsobem zakořeněny i v každém člověku. Jejich kombinace pak tvoří tři základní lidské typy - dosy (vata, pita a kapha). Podle těchto typů a jejich kombinací áyurvédský léčitel či učitel určuje přístup k léčbě, výživě, pohybovým aktivitám atd. Cílem většiny áyurvédských technik – od bylinné terapie, přes meditace a masáže, až po jógu je relaxace a takzvané uvolnění energií, které pomáhají léčit a uklidňovat. Ovšem podobné léčebné metody, založené na antických a křesťanských hodnotách, provázejí také vývoj západní civilizace. Naši předkové taktéž uctívali základní přírodní živly a ještě naše babičky sbíraly na lukách a mezích léčivé byliny – všichni je známe pod českými, pro někoho obyčejně znějícími názvy. Stejně tak má moderní medicína a psychologie svou typologii lidí. Každá civilizace má své bylinkářství, které je mimo jiné i odrazem kultury a s vazbami mnohem širšími, než se na první pohled může zdát.
Své kořeny si mnozí v západním světě plně neuvědomují a mají pocit, že někde daleko je čeká větší naděje. Všichni dnes víme, že stres je závažnou součástí problémů takzvaných civilizačních onemocnění, především kardiovaskulárního typu. Právě se stresem je nutno v rámci zdravotní prevence bojovat. Stres je fyziologická reakce těla na nadměrné zátěžové situace, má za cíl organismus ochránit, stimuluje ho a zároveň značně vyčerpává. Pokud jsme stresu vystaveni dlouhodobě a neumožňujeme organismu odpočívat a nabrat nové síly, může to mít negativní zdravotní důsledky. Samozřejmě není nic špatného na využití například jógy k uvolnění, snížení pocitu stresu a celkové relaxaci. Jóga dokáže procvičit a protáhnout všechny svalové skupiny a také uvolnit mysl. K efektivnímu uvolnění ale můžeme využít i západní, vědou ověřené techniky, jako je autogenní trénink či progresivní relaxace svalů. Místo exoticky znějícího indického čaje můžeme vypít poctivý domácí bylinný čaj z třezalky tečkované, kozlíku či meduňky lékařské, jehož složení se mnohdy traduje v rodinách a účinky jsou prověřené generacemi. Mnohým z nás pomůže procházka provoněným lesem či krásným parkem, dříve tak běžná a samozřejmá aktivita, nyní natolik opomíjená, že dokonce dostává i svůj odborný název „forest bathing“, ujišťující nás o jejím zdraví prospěšném přínosu. Většině k uklidnění přispěje příjemná horká koupel s vůní heřmánku či majoránky. Kombinace relaxačních aktivit, vyvážená strava, dodržování zásad zdravého životního stylu a také udržování dobrých mezilidských vztahů zejména v rodině, to vše nám pomůže přirozeně zvládat stres v našich podmínkách.
Zachovejme si zdravou a otevřenou mysl, neobdivujme se přípravkům a technikám jen proto, že znějí exoticky. Příroda je pouze jedna. Snažme se využít tu, která nás historicky obklopuje.
Zpět na seznam