Až do srpna 2016 představovaly zřejmě to nejpopulárnější z českého juda pasáže z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje s Františkem Koudelkou, judistou z donucení. Od letních olympijských her v Riu máme konečně opravdového novodobého hrdinu sportu férových bojovníků, zlatého olympijského medailistu, který je zároveň i mistrem světa a Evropy.
Jak si na svou popularitu zvykáte?
Byl jsem zvyklý, že před olympiádou mě také občas někdo poznal a chtěl autogram, ale od září se se mnou chtějí lidé fotit kamkoliv přijdu. Už jsem musel začít víc přemýšlet - kdy, kam a s kým jdu. Manželka z toho byla ze začátku také docela špatná, protože i po návratu z Ria jsem byl celé září pryč. A to nepočítám náročnou přípravu před olympiádou. Samozřejmě se k tomu přidalo i to, že jsem byl letos jediný zlatý. Vždycky je lepší, když je nás víc a není to jen o jednom člověku. I přes to všechno si to ale samozřejmě užívám. Olympiáda je úplně nejvíc.
V tomto světle dostává vaše výhra v Riu ještě nový rozměr...
Asi to tak mělo být. Kdybych byl získal medaili už v Londýně, nemusela být letošní zlatá nebo zlatá z mistrovství světa před dvěma lety v Čeljabinsku. Tam jsem konečně uzavřel svoje trápení po prohře v Londýně tím, že jsem Chajbulajeva porazil. Pak jsem se mohl odpíchnout a začít pracovat na výhře v Riu. Prohra v Londýně mě nakonec hodně posunula dopředu.
Jaké byly oslavy vítězství?
Oslavy přímo v Riu byly nádherné, všichni mi to přáli. Nikde, ani na předchozí olympiádě, na univerziádě nebo na evropských hrách, nikde jsem nezažil takhle skvělou partu, že by všichni sportovci drželi tak spolu. Společně s ostatními sportovci jsme chodili sledovat vystoupení našich kolegů, chodili jsme si navzájem fandit, vždycky se nás sešlo třicet až čtyřicet.
Jak jste si užil zahájení olympiády?
Byl to nádherný zážitek ještě znásobený tím, že jsem byl vlajkonoš. Na druhou stranu to bylo hodně vyčerpávající, protože celý ceremoniál a doprava na něj a zpět trvala devět hodin. Před našimi sportovními výkony nám to dalo docela zabrat.
Vyrazil jste i do ulic?
Nebyl jsem, nechtělo se mi cestovat a prodírat se spoustou lidí. Město jsem si prohlédl už v roce 2013 při mistrovství světa.
Máte někoho jako sportovní vzor?
Vždycky jsem vzhlížel ke všem sportovcům, protože vím, že vrcholový sport je hrozná dřina. Nemám konkrétní vzor, úctu si podle mě zaslouží každý, kdo se na olympiádu i jen dostane.
Jak se v Riu fandilo?
Brazilci mě naprosto zklamali. Fandili jen svým, jakmile prohrál Brazilec, všichni ze sportoviště odcházeli. Proto se tady v Čechách občas psalo o tom, že jsou sportoviště prázdná. To byl vždy pohled na stadion, kde právě vypadl ze soutěže domácí závodník. Plno lidí nesehnalo lístky a přitom pak tribuny zůstávaly prázdné, když místní odešli. A to nebylo všechno, byl jsem několikrát svědkem, že když fandili před obrazovkou, dokonce bučeli na soupeře jejich závodníků. Takhle nepříjemnou kulisu vytvořili třeba při zápasu našich beachvolejbalistek, které vyřadily Brazilky.
Těšil jste se už na svůj start?
Ano, startoval jsem od zahájení za šest dní a už jsem to hrozně chtěl mít za sebou, aby byl konec té úmorné přípravě. Zároveň jsem ale chtěl odjet jen se zlatou, byla to jediná, která mi ještě chyběla. Hrozně jsem si ji přál. Kvalifikace trvala průběžně dva roky a byla hodně vyčerpávající. Pořád někde jezdit a startovat, do toho se připravovat, člověk z toho byl úplně vyždímaný… Nejhorší byly poslední dva měsíce před olympiádou. Trénoval jsem každý den, od rána do večera. Kluci chodili na tréninky už jen kvůli mně, abych se připravil. Střídali se na mě všichni po 5 minutách, a to třeba hodinu v kuse. Ke konci jsme byli všichni už úplně opraní.
Jak se vám žije s vaší výškou?
Nezdá se mi nijak extrémní, zvlášť ne u nás v Čechách. Třeba ale v Japonsku, tam jsem opravdu za exota, lidé na mě neustále zírají, v metru se musím sklánět…
Prával jste se jako malé dítě?
Ano, hlavně s bráchou, jsme od sebe rok a půl a nebylo to s námi asi jednoduché. Byl to také důvod, proč nás mamka dala na judo. Tedy, ona nás dala původně na karate a teprve po měsíci se ukázalo, že je to vlastně judo.
Váš bratr také dělá judo?
Michal mi od začátku kariéry dělal zázemí. Byl se mnou i v Londýně jako sparingpartner. Je také úspěšný judista, nikdy však nepřešel do kategorie profesionálů, proto musel vždycky kombinovat náročný sport se zaměstnáním. Judo je sport mnoha zranění, a tak byl už na mnoha operacích - rameno, koleno, otevřená zlomenina prstu. Často dlouhé rekonvalescence mu způsobovaly dlouhé nepřítomnosti v práci a v tomto dvojím režimu už nechtěl žít, tak závodní judo opustil.