Pro většinu z nás je vnímání vůní běžnou záležitostí, nad kterou se příliš nezamýšlíme a vědomě je registrujeme pouze ve vybraných situacích. Čich je přitom jedním ze základních smyslů, jehož význam je podstatně větší, než si připouštíme. Moderní výzkum z oblasti neurologie a neuropsychologie, využívající nejnovější dostupné technologie, přinesl v posledních letech poznatky, které nabízí nový pohled a nové možnosti využití tohoto mnohdy opomíjeného smyslu.
Dnes víme, že velmi výkonné čichové buňky umístěné v čichové membráně jsou pomocí hypotalamu propojeny přímo s mozkem a přenášené informace se dlouhodobě ukládají v kontrolních částech mozku. Již v roce 2004 byla za výzkum v této oblasti udělena Nobelova cena za lékařskou fyziologii (Linda Bach a Richard Axel). Autoři v publikovaných výsledcích popsali na 1 000 čichových genů (receptorů) rozptýlených po celém genomu. Každý z funkčních neuroreceptorů je schopen určit jistý počet vůní. Je odhadováno, že člověk je schopen si zapamatovat až 10 000 různých vůní a pachů. Studie amerických vědců spustila další rozsáhlý výzkum a dnes už například víme, že ještě nenarozené dítě vnímá vůně již v prvním trimestru. Taktéž je známo, jak mozek vůně rozeznává a skladuje. Rozumíme i tomu, jak psychoaktivní vůně vyvolávají specifické zážitky či vzpomínky. Bez zajímavosti není ani zjištění, že určité vůně nutí mozek pracovat intenzivněji, dokonce víc než některé matematické úlohy. Až 75 % emocí, které zažíváme, lze vůní ovlivnit. I pravděpodobnost zapamatování si zážitku se díky pachovému doprovodu 100 x zvětšuje než při dotyku či zvuku. Nové poznatky umožnují základní výzkum v oblasti léčení některých chorob, především v oblasti kognitivní činnosti mozku související s demencí a Alzheimerovou chorobou. Nárůst počtu těchto chorob u stárnoucí populace zneklidňuje všechny vlády a zdravotní pojišťovny a přináší nežádoucí strádání postiženým jedincům a jejich rodinám. Právě ztráta či ubývání schopnosti vnímat vůni může být jedním z prvních příznaků začínající Alzheimerovy choroby. Veškerý výzkum samozřejmě nabízí i široké využití v mnoha oborech, například ve farmakologii, medicíně, psychologii, estetice či parfumerii. Potravinářský průmysl využívá faktu, že až 80 % chuťového vjemu tvoří vůně, jejíž receptory se rovněž nachází v ústní dutině. Výsledky výzkumu se významně uplatňují i v oblasti wellness, ovlivňují marketing a další. Vůně jsou dnes využívány jako součást brandingu, kde mají za úkol značku odlišit a zajistit, aby si s ní zákazník firmu spojil, značku si zapamatoval, oblíbil a vracel se k ní.
V některých případech se dokonce mluví o čichovém logu, tedy přímo o značce firmy založené na čichovém vjemu. V rámci tohoto mladého odvětví průmyslu se objevují specialisté, kteří připraví vůní na míru. Ta má za úkol navodit příjemné emoce, které ve svém důsledku znamenají větší počet vracejících se a spokojených zákazníků. Specifické vůně vyrobené na zakázku se hojně využívají třeba v hotelech. Některé firmy dokonce využívají určitých typů vůní ke zlepšení výkonnosti a spokojenosti svých zaměstnanců. Bylo například zjištěno, že vůně kávy zlepšuje analytické schopnosti. Ne všichni ale vnímáme všechny vůně stejně, proto mnohé firmy, wellness centra či hotely nabízejí možnost výběru takové vůně, která klientovi nejlépe vyhovuje. Při vývoji nových vůní, přirozených či rekonstituovaných, se v současnosti uplatňují i moderní technologie včetně nanotechnologií pro zajištění jejich optimálního vnímaní. Existují rovněž digitalizované systémy pro použití vůní kontrolované přes aplikace na chytrém telefonu. Již nyní si dokonce můžete koupit automobil vybavený dávkovačem, který pro vás automaticky vybere a rozptýlí v interiéru konkrétní vůni podle zvolené atmosféry. Tyto a další novinky čekají na své plné uplatnění či zapomenutí, ale v každém případě, pokud chcete vůně optimálně využít k relaxaci, získání nových sil a energie či pro zavzpomínání na krásné časy, mohu doporučit pohodové ponoření se do teplé vody provoněné vířivky. Teplá voda totiž zintenzivní vstřebání vůně a tím i její účinek. Ostatní příjemné a zdraví prospěšné přijde samo.
Terapie vůní
Všechny poznatky novodobých studií o čichu a vůních přesahují historické zkušenosti s aromaterapií, která je lidstvu známá více než 5 000 let. Esenciální oleje rostlinného původu jsou dodnes využívány ke zlepšení psychického stavu, relaxaci i k podpoře hojivého procesu a léčebných postupů některých onemocnění. Aromaterapie se úspěšně kombinuje s účinky hydroterapie pro rozšíření relaxačního a regeneračního účinku koupele. I proto se velké oblibě těší esence speciálně připravené pro použití ve vířivkách. Mají takové složení, aby nenarušily chemickou rovnováhu vody a nabídly širokou škálu vůní pro nejrůznější příležitosti. A s čím vám které pomůžou?
BOLEST HLAVY
heřmánek, levandule, rozmarýn s citrusy
ÚNAVA A VYČERPÁNÍ
jasmín, máta
ZAŽÍVACÍ POTÍŽE
zázvor, mandarinka
ÚZKOST A DEPRESE
bergamot, jasmín, levandule
BRONCHITIDA A RÝMA
eukalyptus
STRES
santalové dřevo, zelený čaj, šalvěj