Raději vyhořet než malovat. Známé rčení, kterým se zapřísahávaly hospodyňky. Těžko se hledá jeho odpovídající parafráze pro přestavování. Stát se bezdomovcem ve vlastním domě, to není zrovna vytoužený životní zážitek. Dům najednou patří zedníkům a postupně vlastně mizí, zatímco nový se ještě úplně netvoří. Jenže pak přijde ten moment, kdy jste svědky zrození. A už navždy můžete říkat, že jste se svým domovem sžiti.
Asi byste to na první pohled těžko hádali, ale dům z naší návštěvy si se svými majiteli přesně takovým příběhem prošel. Je ale také názornou ukázkou toho, jak báječné ovoce může taková strastiplná cesta přinést. Moderní stavba výborně využívající možnosti pozemku a velkoryse propojující interiér s pečlivě pěstěnou zahradou vyrostla z nenápadného, vlastně poměrně nového domu. Původní stavba sloužila čtyřčlenné rodině šestnáct let. Jenže, jak už to tak bývá, když vlastníte stavební firmu, s velkou pravděpodobností právě váš dům zůstane nedokončen, přesně podle přísloví o kovářově kobyle. Tak dlouho nebyly dodělané finální venkovní úpravy, až se manželé namísto dokončení rozhodli rovnou pro přestavbu.
Prodej domu a novostavba na jiném, dost možná i lépe situovaném pozemku by byly podle majitele bezesporu ekonomičtější variantou, jenže výhodnost není to jediné, co v podobném případě zvažujete. „Jsme zde zvyklí, manželce vyhovuje vazba na infrastrukturu, máme bezproblémové sousedské vztahy,“ říká s úsměvem majitel a rychle dodává, „snad to nezakřikneme.“ Do přestavby šli s jasnými představami. Hlavní touhou bylo zvýšit si životní komfort a přidat místo pro odpočinek. Na seznamu přání byl krb, vířivka, sauna i tělocvična. Z těch praktičtějších požadavků to bylo vybudování samostatného hostinského pokoje s vlastním příslušenstvím, který by bylo do budoucna v případě potřeby možné využít pro někoho z prarodičů. Poučeni původní stavbou přidali na seznam i lepší situování garáží a tentokrát rozhodně dokončení venkovních zpevněných ploch a zahradních úprav v návaznosti na novou krytou terasu.
Projekt přestavby se s přestávkami zpracovával několik let, protože zadání bylo poměrně náročné a spolu s architekty se hledala optimální varianta. Spolupráci s architekty ze studia Closer Architects si manželé pochvalují. Ateliér si vybrali na základě zkušeností: „Naše stavební společnost s nimi spolupracuje i na jiných projektech. Líbí se nám jejich styl a dobře se nám s nimi dělá.“ Spokojenost byla vzájemná a jak potvrzuje Ing. arch. Martin Čermák, pramenila z dřívější spolupráce: „Na způsob společné práce i požadavky klienta jsme zvyklí. Proto projekt vznikal poměrně přirozeně a plynule a neustále se vylepšoval s tím, jak nad ním obě strany přemýšlely. Tento způsob práce znamená pro klienta stát se intenzivní součástí projektu a je pro něj náročnější.“ K samotnému konceptu projektu dodává: „Cílem bylo sjednocení veškerých hmot a rozšiřovaných prostor do jednoho logického celku. Snažíme se vždycky vytvářet silné a jasně definované tvary a objemy, které neradi rozbíjíme. Tuto filosofii používáme jak při tvorbě exteriéru, tak při navrhování vnitřních architektur - ať už se jedná o nábytek, vířivku nebo cokoliv jiného. Výsledný prostor pak působí čistě, klidně a jednotně a nechá o to víc vyniknout ostatní předměty, jako například obrazy, sochy apod.“
Vlastní přestavba, kterou realizovala firma majitele, trvala něco málo přes rok bez téměř čtyřměsíční přestávky, kdy si už rodina potřebovala odpočinout po poměrně náročném roce bydlení „na staveništi“ a získat opět pozitivní náboj k dokončení. Na podzim navíc zjistili, že se připravuje nová generace spa a tedy i jejich objednaného modelu Persea, a tak si díky přestávce počkali na svou vířivku v novém provedení iN. Na celé stavbě bylo podle majitelů nejnáročnější vypořádat se s logistikou, protože téměř celá přestavba probíhala za plného provozu. A ke všemu nešlo jen o jednu přestavbu: „Před zahájením přestavby koupily naše dospělé děti dům v Praze, který jsme souběžně kompletně rekonstruovali. Nakonec jsme z organizačních důvodů upřednostnili rychlejší dokončení domu v Praze před naším rodinným domem.“
Nyní jsou již všechny strasti náročné etapy zapomenuty. Manželé si nový dům spokojeně užívají. „V domě se nám žije dobře. Radost nám dělá wellness, extenzivní zelená střecha. Nadšeni jsme z nové kryté terasy propojené s upravenou a dokončenou zahradou,“ dodává paní domu s tím, že právě zahrada je její vášní. Dobrá komunikace a vzájemné porozumění mezi majiteli a architektem bylo evidentně i v tomto případě klíčem k harmonickému výsledku, který je spojením čisté architektury a prostoru pro život, o nějž jde u rodinného domu v první řadě. „Díky tomu, že jsme měli všechny věci od koncepce po detail hluboce prodiskutované, věříme, že jsme pomohli klientovi realizovat jeho představy o vlastním bydlení, a to považujeme za nejdůležitější,“ uzavírá architekt Martin Čermák.