Plavat proti proudu vyžaduje jistou dávku odvahy, a to jak v přeneseném významu tohoto slovního spojení, tak reálně při plavání. Poprat se a překonat odpor je těžší, než se vézt s proudem, ale o to přínosnější. Plavání obecně patří mezi nejprospěšnější všestranné pohybové aktivity. Je vhodné v každém věku, posiluje zdraví, zlepšuje kondici a v neposlední řadě přináší i radost z pohybu. Kdo plave pravidelně, užívá si lepší pohyblivost celého těla, má větší sílu a méně trpí fyzickou i psychickou únavou. A kdo to zkusí proti proudu, ten získá ještě víc.
Sport pro každého
„Plavání zlepšuje i psychiku, ve vodě na nás nepůsobí gravitace, zjednodušuje se nám tak pohyb v prostoru a i lidé při akutním pohybovém onemocnění si v bazénu mohou užít svobodu pohybu a spustit tak produkci endorfinů,“ říká fyzioterapeutka Centra léčby pohybového aparátu Mgr. Olga Šťastná. K regeneraci po úrazech a po větší fyzické aktivitě je vhodný pomalejší pohyb ve vodě, pro zvyšování kondice u nesportovců se hodí vydatnější plavání. Přínos pro zdraví však nabízí voda všem bez ohledu, plavcům a dokonce i neplavcům. „Ne každý bezchybně zvládá různé techniky plavání. Než intenzivně hodinu plavat špatně kraul či prsa a přetěžovat jednotlivé partie těla, je lepší styly pravidelně měnit nebo je i prostřídat s obyčejnou chůzí a během ve vodě. I neplavec tak může pocítit její blahodárný vliv. Pohyb proti odporu vody přirozenou cestou posiluje svaly, nadlehčování vnitřních orgánů díky působení vztlaku vody zase harmonizuje metabolismus,“ dodává Olga Šťastná, která působí zároveň i jako vedoucí fyzioterapeut České rugbyové unie. Pozor! Ne všechny plavecké styly jsou vhodné pro všechny. Prsa nejsou vhodná pro lidi se skoliózou i pro plavce po úrazech s koleny. Kraul zase neprospívá při problémech s rameny.
Teplota rozhoduje
Příjemně teplá voda a nenáročný celoroční provoz jsou určitě podstatou toho, proč jsou swim spa v našich klimatických podmínkách stále oblíbenější alternativou klasických bazénů. Teplota vody má ovšem hlubší význam než vnitřní komfort, proto nám je ve vyhřátém termálním bazénu příjemně. „Teplota vody pro plavání hraje velkou roli. Chladná voda povzbuzuje organismus k aktivitě, naopak teplá voda vyvolává relaxaci a tlumí bolest. Pro kondiční plavání a přirozený výdej energie je ideální teplota vody 27–28 °C, ale ne méně. Při delším pobytu v ještě chladnější vodě tělo startuje obranné mechanismy, aby neprochladlo,“ dodává fyzioterapeutka Olga Šťastná. Teplejší voda, i nad 30 °C, je potom vhodná pro relaxaci, pro klidný pohyb ve vodě i pro pozvolné seznamování dětí s vodou. Děti se na vymezeném prostoru domácího bazénu a v jeho teplé vodě cítí bezpečněji a mají mnohem
více času na prohlubování plaveckých zkušeností. Díky efektivnímu systému izolace a termokrytu může mít i v zimě swim spa teplotu třeba 38 °C a už samotný teplotní rozdíl oproti vnějšímu prostředí přináší nespočet dalších blahodárných vlivů na lidský organismus.
K čemu je dobrý protiproud
Hlavní výhodou z pohledu kondice je u bazénů swim spa protiproud. „Plavání proti dvěma, čtyřem nebo šesti tryskám působí na tělo intenzivněji a dochází k zapojování stabilizačních hluboko uložených svalů, které jinak v běžném životě leniví. Plavání v protiproudu je výhodné pro posilování svalů, k intenzivnímu kondičnímu tréninku nebo třeba i pro zlepšení cirkulace tekutin a lymfy v těle díky působení tlaku vody,“ vyjmenovává fyzioterapeutka Olga Šťastná. I na pěti metrech délky bazénu můžete uplavat třeba maraton a hlavně si pravidelně udržovat kondici. Posezení u masážních trysek na vstupních schodech na závěr hezky uvolní posílené svaly a rozpustí poslední zbytky stresu. Nabírat nové síly a prospívat vlastní kondici může být až nečekaně příjemné. Se swim spa se dřina mění v zábavu a odpočinek je snadno dosažitelnou každodenní radostí pro celou rodinu.
Zajímavosti o plavání