Jeho pověst ho předchází. Už dávno to ale není jen syn známého otce. Ondřej Měšťák je kapacita svého oboru, vyhledávaný plastický chirurg, který si svou pozici náležitě vypracoval. Dětsky mladá tvář s přívětivým výrazem se na vás očima usmívá z nečekané výšky. Vyrovnaný, hloubavý mladý muž, jehož profesní milníky a úspěchy se mi nemůžou už teď vejít do medailonku. Když jsme si spolu měli prvně čas trochu víc povídat, uvědomila jsem si, v čem tkví jeho úspěch. Empatie a zájem, který dokáže ostatním lidem projevovat, se jen tak nevidí. Určitě mu to pomáhá ve správném zvládnutí jeho profese, hlavně to ale z něho činí člověka vymykajícího se současným udusaným standardům mezilidských vztahů. Takový Oldřich Nový moderního ražení. Je také neskutečně pracovitý a upřímně nechápu, jak dokáže zvládnout svůj pracovní zápřah, a ještě mi vyjít vstříc s focením v neděli s omluvou, že v sobotu to nejde. Lidé, jako je Ondra, dělají tento svět lepším a v jeho případě i krásnějším.
Kateřina Kadlecová
Fyzická krása, spojení plné fascinace i rozporů. Už jen to, že jí mnohdy přisuzujeme povrchnost, a přitom po ní všichni toužíme. Proč?
Ondřej Měšťák
Protože víme, že krása je důležitá.
Kateřina Kadlecová
K čemu? Pro nás nebo pro to všechno kolem?
Ondřej Měšťák
Je to jeden z největších předsudků dneška, když se říká, že krása není důležitá. To, jak člověk vypadá, má vliv prakticky na všechny oblasti života. Výši platu, rychlost progrese v kariéře, i třeba na pravděpodobnost získání pokuty. Je to ne zcela zasloužené, ale je to tak. Jsou na to studie...
Kateřina Kadlecová
Ty studie mě zajímají. Vážně platí, jak se říká, že krásní lidé to mají v životě jednodušší? Nebo je to spíš tak, že úspěšnější jsou ti, co jsou sami se sebou srovnaní, sami pro sebe krásní?
Ondřej Měšťák
Samozřejmě kvalita života je strašně komplexní věc. Ale opravdu jsou studie na to, co jsem popsal. Krásnější lidé to mají ve všech oblastech jednodušší. Šílené je, že třeba hezčí děti dostávají lepší známky. Ale to mluvíme pouze o zevní kráse, pak je spousta dalších faktorů, které se na úspěchu nebo radosti ze života podílí, včetně něčeho, čemu říkáme vnitřní krása.
Kateřina Kadlecová
Ta určitě. Na tu věřím nejvíc, za mě se s lety propracovává napovrch. Ale není vnímání krásy hlavně subjektivní záležitost?
Ondřej Měšťák
No, to právě úplně není. Možná je v rámci ras a národů, tam se to trochu různí. Lidé, co jsou vnímaní jako nejkrásnější, jsou vždy ti, kteří mají nejvíce průměrné rysy. Navíc máme zevní krásu matematicky vypočítanou.
Kateřina Kadlecová
Takže něco takového jako umělci a filosofové mají svůj zlatý řez?
Ondřej Měšťák
Přesně tak, ty jsi vzdělaná :). Jedná se o poměr 1,618 o číslo Phi. To je ten nejdůležitější matematický poměr, který se opakuje ve věcech, které vnímáme jako krásné. Jak v přírodě, tak ve věcech vytvořených člověkem. Existuje taková kontroverzní imaginární zlatá maska - vytyčení těchto poměrů na lidský obličej. Do ní zapadají lidé, kteří mají ideální rysy.
Ze známých lidí např. Tom Cruise nebo Angelina Jolie. :)
Kateřina Kadlecová
To ale nejsou zrovna „průměrné” rysy, jak jsi psal. ;) Myslím, že u nich to musí být mimořádná shoda s Phi v nadprůměrném počtu znaků. ;)
Ondřej Měšťák
Když si vezmeš fotku 10 000 Američanů a dáš je všechny dohromady, tak ti z toho vyjde někdo, kdo se bude Tomu Cruisovi minimálně podobat:) Každý člověk z toho trochu ujíždí, ale když se to zprůměruje, tak to kupodivu dobře sedí.
Kateřina Kadlecová
Neříkej mi, že průměrnost je nejkrásnější?:)
Ondřej Měšťák
No asi to tak bude:) Ale jak jsem psal, je to složitější. Když si vezmeš další známé osobnosti, které vnímáme jako krásné, tak zjistíme, že to ne na všechny sedí. Že je tam ještě něco dalšího. Něco, co prostě matematicky nedokážeme vypočítat.
Kateřina Kadlecová
Vzpomínám si, jak mi maminka jako malé vysvětlovala zlatý řez na různých obrazech. Silně mi to utkvělo v paměti. A musím zpětně říct, že mě to hodně ovlivnilo. Vidím ten zlatý
řez i na dlažbě chodníku, snažím se ho najít i v chaosu a pak mi je blaho na duši, když ho najdu. :) Možná to je o vyváženosti. Hledáme ji podvědomě u sebe a všech a všeho kolem.
Ondřej Měšťák
Přesně! Nepřišel jsem zatím na to, proč zrovna tento poměr vnímáme tak dobře. Je v přírodě v ulitě šneka, nebo na semínkách slunečnice, v obrazech Da Vinciho, ale i v každé
části našeho těla. Např. každá další kost prstu ruky je 1,618 x menší než ta předchozí.
Kateřina Kadlecová
To jsou neskutečné záhady přírody. Pak asi nemůže být divu, že vyváženost těchto poměrů a jejich četnost v nás vzbuzuje libé emoce. O těch to vnímání krásy asi je...
Ondřej Měšťák
Určitě, když se díváme na něco krásného, vnímáme to jako pozitivní emoci. Proto to také více vyhledáváme. Ale pro každého člověka je to asi různě důležité. Někdo je posedlý,
někomu to je více jedno. Ale vnímají to všichni.
Kateřina Kadlecová
Ale snáze se shodneme na tom, že dnes byl krásný den než na kráse obrazu, a ještě méně na kráse člověka. Proč je tak běžné, že sami sebe (my holky obzvlášť a v jistém věku
tuplem) máme mnohdy tak těžké přijmout za krásné?
Ondřej Měšťák
Protože jsou k sobě ženy často příliš kritické. Nesejde na tom, jestli je to holka odvedle nebo vítězka světové soutěže krásy. Každá si na sobě najde něco, co by chtěla zlepšit.
Možná, že to mám trochu zkreslené, protože dělám ve zkrášlovacím oboru. Ale myslím, že to tak je. :)
Kateřina Kadlecová
Naopak. To z tebe dělá odborníka, neb tolik zkušeností s vnímáním a trápením kolem krásy myslím ani psychiatr neposbírá...
Ondřej Měšťák
To nevím. :) Ale snažíme se s tím pomoci co nejvíce. Někdy stačí pouze konzultace, stačí říci ženě, že je krásná a že žádný zákrok nepotřebuje. Potřebuje jen trochu podpořit,
protože okolí žen to bohužel dnes dělá málo.
Kateřina Kadlecová
To je sympatický a citlivý přístup. A slyšet podporu je určitě důležité. Umím si představit, že mnohdy jde spíš o psychické strádání než skutečnou potřebu nápravy.
Ondřej Měšťák
Správně! Byl by z tebe dobrý plastický chirurg. :) Musíme k tomuto vylepšování přistupovat komplexně, vnímat celek. Pak jsou zákroky efektivní.
Kateřina Kadlecová
Co ale když dojde na vylepšování rysů, které nedosahují kýžené hodnoty, nemůže vytvoření rovnováhy na jednom místě vytvořit disbalanc jinde?
Ondřej Měšťák
S každým zákrokem estetické medicíny jsou spojena nějaká rizika. I to, že to ve finále může vypadat hůř než před zákrokem… Ale pokud se vybere správný pacient, má správného
lékaře, dělá se mu správný zákrok na správném místě (myslím tím v dobře vybaveném zdravotnickém zařízení), pak je riziko blížící se nule.
Kateřina Kadlecová
Určitě. Profesionalita je zásadním předpokladem úspěchu. Přiznám se ale, že mě při představě podobného zákroku trošku děsí, že se nedá použit tlačítko zpět. ;) Co když se to nepodaří podle očekávání? Ty jsi špička a víš přesně co děláš, ale myslím spíš očekávání pacienta.
Ondřej Měšťák
Od toho je důležitá konzultace lékaře s pacientem, aby si dokonale vysvětlili a urovnali poměr představy pacienta / možnosti lékaře. To je jedna z nejdůležitějších fází zákroku.
Ostatní už je jednoduché. :)
Kateřina Kadlecová
Ty opravdu musíš být navíc zdatný psycholog. Pro pacienty to musí být citlivé a intimní téma pro diskuzi. Určitě se k takovému kroku dlouho chystají a sami jsou plní pochybností...
Ondřej Měšťák
Psychologii vystudovanou nemám, ale komunikace s pacienty se učí už na medicíně. Myslím, že lepší startovací pozici mají lidé s větší empatií, kteří se dokáží do pacientů více
vcítit. Zároveň se ale musí naučit v některých případech od empatie oprostit, aby si zachovali profesionální přístup. Je samozřejmě jiná situace, pokud jsme na soukromé klinice a řešíme estetiku nebo v nemocnici, kde řešíme složité případy rekonstrukční chirurgie.
Kateřina Kadlecová
Jak jsem tě zatím měla možnost poznat, právě empatie je tvá silná stránka.
Ondřej Měšťák
To jsem rád, že na tebe takto působím. Snažím se. Vím, že empatie je důležitá pro život, nejen v ordinaci. Jak víš, tak třeba i na golfu. Když máš empatický celý flight, tak to jde
o hodně lépe. :)
Kateřina Kadlecová
Máš naprostou pravdu. Je to o vztahu k bližnímu svému. Empatie je o pokoře a vnímání i sebe v kontextu...
Ondřej Měšťák
Obecně platí, že jak se člověk chová k okolí, tak se okolí chová zpět k němu.
Kateřina Kadlecová
Amen
Ondřej Měšťák
Ono to po troškách postupně eskaluje. Ve zdravotnictví si stěžují buď pacienti na zdravotníky nebo naopak. Často se stane, že to špatné chování je jen reakce na špatné chování toho prvního.
Kateřina Kadlecová
Někteří si to nesmyslně otáčí - jak se okolí chová k nim, chovají se oni k němu, a to ve chvíli, kdy se jim to, co udělalo okolí, nelíbí... asi aby si ulevili. Jenže tak to je špatně...
Ondřej Měšťák
No přesně. A my zde umíme trochu zasáhnout. Jak jsem zmiňoval, kvalita života je strašně komplexní věc a určitě není jen o zevní kráse. Ale pacienti nám říkají, že po zákroku, třeba i drobném, se k nim najednou okolí chová lépe. Ono je to často tak, že má pacient najednou více sebevědomí a je prostě na okolí milejší a to mu to stejně oplácí.
Kateřina Kadlecová
To je myslím hodně zásadní postřeh. Pokud je někdo zlý a nepříjemný ke svému okolí, mnohdy to pramení z jeho vnitřní nejistoty a nesebevědomí. Je nešťastný, ale navenek
dělá ramena. Asi budu od teď takové machry posílat rovnou k tobě. :)
Ondřej Měšťák
No… Prosím tě, trochu to filtruj. :)) To nejlepší, co můžeme dělat v rámci celé komunity, je posilovat zdravé sebevědomí lidí. To by měli dělat všichni lidi navzájem.
Kateřina Kadlecová
Vzájemně se povzbuzovat. Umět na lidech kolem sebe najít to dobré a také jim to dokázat říct. To je hezká představa, pokud by to opravdu fungovalo vzájemně.
Ondřej Měšťák
To, co píšeš o povzbuzování by byla cesta ke spokojenějšímu životu celé komunity. Aby to lidé dělali, tak musí být ale v klidu, relaxovaní a bez stresu. Negativně se většinou chová
člověk, co je v nějaké tenzi. Znám to i u sebe. Tam zase pomáháte strašně moc vy. Relaxujete lidi. :)
Kateřina Kadlecová
Asi budeme muset dát ty naše profese dohromady. :) Ono to možná znělo trošku naivně a utopisticky, ale myslím, že se každý den najde nějaká chvilka, kdy se podobně empatická reakce hodí a pomůže s ledasčím - navíc na obou stranách.
Ondřej Měšťák
Mně to naivně neznělo. Myslím, že se podle toho dá řídit. A lidem, co se takto budou chovat, se to vyplatí. Všichni je budou mít radši a společnost je bude vyhledávat více než ty s negativním myšlením. Ono to samozřejmě už takto funguje.
Kateřina Kadlecová
Pozitivní myšlení je zásadní. Asi se v něm nejde držet trvale, to by byla jiná jízda. :) Co vlastně chlapi, jak moc si potřebují vnitřní rovnováhu balancovat vnějším vzezřením?
Ondřej Měšťák
U chlapů to je podle mého názoru jiné. Platí u nich stejné zákonitosti o kráse, ale mnohem méně výrazně. O vzhled se starají méně, což je myslím přirozené. Ale pacienty mužské máme i v estetické chirurgii.
Kateřina Kadlecová
Navíc chlapi stárnou do krásy, že? :)
Ondřej Měšťák
No říká se to.
Kateřina Kadlecová
Jasně, říká. U ženských se vrásky vyzrálosti a kouzlu osobnosti rozhodně nepřičítají. :)
Ondřej Měšťák
Já myslím, že vrásky se vyzrálosti a kouzlu osobnosti u žen určitě přičítají. Ale myslím, že je dobré je někdy trochu regulovat. :)
Kateřina Kadlecová
Ono není jen tak umět důstojně stárnout.
Ondřej Měšťák
To rozhodně není. I bez estetické medicíny. Udržet si šmrnc dá nějakou práci v každém věku. Ale myslím, že to za to stojí.
Kateřina Kadlecová
To bude nejspíš o zlatém řezu celku. V tom, jak žijeme, s kým žijeme, koho a co si pouštíme k tělu i jak umíme dávat, jak jsme srovnaní uvnitř... A určitě to bude i o odvaze udělat změnu, když jsme z něčeho nešťastní, ať už je to třeba velký nos...
Ondřej Měšťák
Odvahu to určitě chce. Já všechny pacienty v tomto obdivuju. Vypovídá to o tom, jak je to trápí. A mým pacientům jsem vděčný za důvěru, kterou ve mě vkládají. V tom komplexu well-beingu my dva pracujeme synergicky. Vy se staráte o tu vyrovnanost vnitřní, my o tu vnější.
DOC. MUDR. ONDŘEJ MĚŠŤÁK, PH.D.
plastický chirurg
Narodil se 23. května 1981 v Praze. Absolvoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde získal atestaci v oboru plastické chirurgie. Na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy pak získal doktorát z tkáňového inženýrství a působí zde na klinice plastické chirurgie jako zástupce přednosty pro výuku. V roce 2017 byl jmenován docentem chirurgie na základě své publikační, pedagogické a vědecké aktivity, za kterou získal také řadu ocenění. Zúčastnil se mnoha zahraničních stáží od Brazílie přes Finsko po Taiwan, zkušenosti sbíral i v Bostonu u slavného chirurga Bohdana Pomahače. Léčil zraněné na humanitární misi v Jordánsku, působí v redakčních radách odborných časopisů, přednáší na světových kongresech a věnuje se výzkumu biomateriálů. Na klinice Esthé, kterou založil jeho otec, známý plastický chirurg Jan Měšťák, se zabývá především operacemi prsů a obličeje. Je ženatý, má dvě malé děti. Užívá si cestování, rád sportuje na vodě i na sněhu a všude tam, kde se dá najít extra dávka adrenalinu.