Dny se nekompromisně zkracují a pochmurné počasí začíná ovlivňovat naši náladu. Proto je klíčové zaměřit se na způsoby zvládání stresu, který představuje globální problém s vážnými dopady. Světový den duševního zdraví (10. října) i mezinárodní týden povědomí o stresu (4. – 8. listopadu) nabízejí příležitost zamyslet se nad efektivními metodami pro podporu psychické pohody. Péče nejen o fyzické, ale také duševní zdraví je jedním z poslání společnosti USSPA, nejvýznamnějšího českého výrobce vířivek a celoročních bazénů swim spa. Z toho důvodu se k letošním zmíněným iniciativám o šíření osvěty připojuje a přináší tipy, jak nežádoucí stresové hormony dostat pod kontrolu.
Vliv stresu na duševní zdraví
Stres je obecně definován jako stav obav nebo duševního napětí způsobený obtížnou situací. Je přirozenou lidskou reakcí, která nás podněcuje k řešení problémů a hrozeb v našem životě. Každý z nás ho zažívá, ale jeho dopady na naši pohodu závisí především na tom, jakým způsobem na něj reagujeme. Právě stres, a především jeho dlouhodobé působení na organismus má obrovský vliv na naše duševní zdraví a mentální pohodu. Studie ukazují, že se celosvětově duševní zdraví populace rok od roku zhoršuje. Z průzkumu Eurobarometr provedeného v červnu 2023 vyplývá, že téměř každý druhý člověk (46 % obyvatel EU) se v uplynulých 12 měsících potýkal s emocionálními nebo psychosociálními problémy, jako je pocit deprese nebo úzkosti. Úzkostné poruchy přitom patří mezi nejčastější duševní poruchy na světě a depresemi trpí přibližně 5 % dospělých. Bohužel se projevy duševní nepohody čím dál častěji objevují i u dětí a dospívajících. Dle World Health Organization může péče o sebe sama hrát klíčovou roli při zvládání příznaků deprese a podpoře dobrého duševního stavu.
Identifikace stresu a metody jeho zvládání
Příznaků, že jste pod příliš velkým tlakem je více. Dají se rozdělit do čtyř základních skupin – psychologických, emocionálních, fyzických a behaviorálních. Často se jedná i o jejich kombinaci. Mezi psychologické patří například výpadky paměti, neschopnost soustředit se nebo činit jednoduchá rozhodnutí, náchylnost k nehodám, deprese a úzkost. Indikátorem emocionálního přetížení můžou být přecitlivělost, podrážděnost, výkyvy nálad a v neposlední řadě pocity frustrace. Z fyzických projevů je možné pozorovat hyperventilaci, závratě a bušení srdce, bolesti a svalové napětí nebo zažívací potíže. Behaviorální příznaky zahrnují zanedbávání péče o sebe, lhaní, sociální izolaci, zvýšené riziko závislostí či výbuchy vzteku.
Protože má stres tak enormní dopad na člověka a kvalitu jeho života, je nutné s ním bojovat a svému duševnímu zdraví věnovat maximální pozornost. Nejlépe prevencí, péčí o sebe a vyhrazením prostoru pro sama sebe na každodenní bázi. Existuje řada účinných metod, jak se vypořádat se stresem. Pravidelná fyzická aktivita, dodržování spánkového režimu a také vědomý odpočinek. Ten si můžeme dopřát například prostřednictvím meditací, různých dechových technik nebo hydroterapie, a to v pohodlí domova. Vířivky USSPA v sobě kombinují blahodárné účinky teplé vody spolu s masážními sestavami, které poskytnou
komplexní a kvalitní uvolnění celého těla. Tím dochází k regulaci stresových hormonů a podpoře tvorby endorfinů.
Přínosy pobytu ve vířivce
Vířivka výrazně přispívá k uvolnění napětí. Horká voda a masážní proudy zmírňují svalovou ztuhlost a bolest a navozují pocit pohody, čímž podporují uvolňování endorfinů a serotoninu. To nejenže ulevuje od fyzického napětí, ale také snižuje stres a zlepšuje psychickou pohodu.
Psychologické výhody relaxace
Relaxace v teplé vodě může napomoci zmírnění symptomů deprese, zlepšení kognitivních funkcí a podpořit celkovou psychickou rovnováhu. Tento efekt je obzvláště důležitý v období zvýšeného stresu a změn nálad. „V jedné studii byl dokonce srovnáván efekt antidepresiv a perličkové lázně s podvodní masáží, velmi podobné hydroterapii ve vířivce, o teplotě 37 stupňů u úzkostných pacientů. Nejenže byl efekt srovnatelný, u pacientů podstupujících pravidelnou lázeň byly výsledky dokonce lepší, s dlouhodobějším trváním a bez nežádoucích vedlejších účinků,” upřesňuje Mgr. Pavla Ptáčková, fyzioterapeutka a majitelka kliniky MINT Terapie.
Regulace stresových hormonů
Pobytem v teplé vodě vířivky dochází ke stimulaci parasympatického nervového systému, který je zodpovědný za uvolnění a relaxaci. Teplá voda pomáhá snižovat hladiny kortizolu, hlavního stresového hormonu, a tím zmírňuje pocity úzkosti a napětí.
Podpora tvorby endorfinů
Vodní masáž v kombinaci s teplou vodou aktivují uvolňování endorfinů, které jsou přirozenými neurotransmitery s analgetickými a „mood-boosting” účinky. Zvýšené hladiny endorfinů přispívají k pocitu štěstí a zlepšení nálady, což je obzvlášť cenné v nadcházejících podzimních a zimních měsících.
„Vířivky jsou nejen skvělým nástrojem fyzické regenerace, ale mají zásadní vliv i na naše duševní zdraví. Jsou místem, kde se zastaví každodenní shon a vy si můžete v pohodlí domova se svými nejbližšími vychutnat naprosté uvolnění. Veškerý stres pak doslova odpluje,“ vysvětluje Zuzana Kopecká, marketingová manažerka USSPA.